Верижна катастрофа между четири автомобила и камион на магистрала Тракия“ при

...
Верижна катастрофа между четири автомобила и камион на магистрала Тракия“ при
Коментари Харесай

Тежката катастрофа на „Тракия“: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените

Верижна злополука сред четири автомобила и камион на магистрала „ Тракия “ при Пазарджик взе жертва в съботния ден. Трима са ранени, един от тях е с заплаха за живота.

Движението беше блокирано с часове, само че инцидентно или не един лекар се оказва на мястото на случая.

Неврохирургът в УМБАЛ Бургас доктор Светослав Тодоров пътува към София, когато вижда злополуката. За момент не се замисля, стопира и оказва помощ.

„ Около 7 ч. преди Пазарджик колите започнаха ненадейно да стопират с спешни светлини. Не след дълго аз също ги пуснах и след няколкостотин метра видях една в действителност тежка злополука, няколко преобърнати автомобила, жена, която беше починала и тежко потърпевш човек, който имаше най-сериозна потребност от помощ. Полицаите към този момент бяха там и бяха повикали екипите на Спешна помощ “, споделя лекарят пред БТВ.

Д-р Тодоров прави бърз обзор на потърпевшия, който е с черепно-мозъчно пострадване, усложнения в дишането, само че в схващане и съответен.

По думите му в такива обстановки би трябвало доста добре да знаеш какво да правиш, само че и какво да не правиш. Със своите дейности, той съумява да редуцира времето за работа на сътрудниците си.

„ Част от хората и самият потърпевш искаше да бъде изместен, това е противопоказано, тъй като могат да се случат по-сериозни неврологични затруднения, в случай че той е със счупени прешлени, както след това се оказа. Изчаках екипите на ЦСМП, оказах психична поддръжка, която в този миг е основна и поучавах хората какво да вършат, с цел да не допуснем неточности. Преместването беше, когато пристигнаха екипите. Поставих шийната ръка и с помощ на хората го сложихме на спиналната дъска и той беше въведен в колата за спешна помощ. Повикаха втора кола за спешна помощ за по-леко потърпевшите и се питах да оказа помощ и на тях в колата за спешна помощ “, споделя доктор Тодоров.

Това не е първият път, в който доктор Тодоров се оказва инцидентно на място на случай и помага на ранени при произшествия.

„ През 2017 година още веднъж на Автомагистрала „ Тракия “ пътувахме с мой сътрудник на отмора и станахме очевидци още веднъж на преобърнат автомобил. Тогава може би случаят беше още по-пресен. За страдание бяха потърпевши три девойки, едното от тях беше починало. Момичето, на което оказахме най-съществената помощ, се запознахме и поддържаме контакт. За благополучие тя оцеля, беше с тежка черепно-мозъчна контузия, с гръбначно-мозъчна контузия. Имахме удоволствието да се срещнем с сътрудника с това момиче, което през днешния ден е живо и крепко и се развива “, споделя неврохирургът.

Д-р Светослав Тодоров припомня какъв брой значимо е всеки автомобил да бъде оборудван с аптечка, светлоотразителна жилетка и триъгълник и споделя правилото на четирите „ О-та “ при случай.

„ На първо място е обезопасяването за нас самите, да спрем на безвредно място, да пуснем спешен сигнал, да облечем светлоотразителна жилетка, да сложим триъгълника и тогава да помагане на хората. На второ място е да оценим положението на потърпевшия, на трето място – позвъняването на 112. Много хора го вършат преди всичко, което не е редно. Трябва да знаем броя на потърпевшите, главните им пострадвания, с цел да дадем точната информация и от ЦСМП да бъдат готови и да знаят какъв брой коли за спешна помощ да изпратят. На четвърто място – оказване на първа помощ, превръзки на интензивно кървящи рани, имобилизация, пренасяне на потърпевшия “, поучава неврохирургът.

Обяснява си големия пътен травматизъм с човешкото безразсъдство. По думите му в огромна част от случаите хората имат виновност за настъпването на пътните произшествия.

„ Да, ние не караме по идеалните пътища, нито се разхождаме по идеално маркираните пешеходни пътеки, само че живеем в този свят и би трябвало да се съобразим с него. Трябва да бъдем извънредно рационални. Ако човек кара с естествена скорост, в трезво положение е, съблюдава разпоредбите за придвижване, рестриктивните мерки, цветовете на светофара и пешеходците бъдат рационални и се оглеждат преди да пресекат, случаите биха намалели “, разяснява доктор Светослав Тодоров.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР